KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14641030
nr 1464 1030
Johan von Holst
(1841-1917), Sverige
Oljemålning, Fågelhund vid vattenbryn. Signerad och daterad 1884. Olja på duk, 77x65 cm, yttermått inklusive ram: 95x80 cm
Kondition: dukskada
Johan Gustaf von Holst, svensk målare och militär född i Stockholm 1841, död 1917.
Utrop:
15.000 kr
Såld:
10.000 kr
måndag 25 april 2022
kl 19:22:26
25/4 19:17:26
- Klassiska
25 apr
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Johan von Holst
Läs mer om Johan von Holst